Ny analyse ved Avdeling for medisinsk biokjemi
Kortisol i spytt gjenspeiler den frie og biologisk aktive fraksjonen i serum. I motsetning til kortisol i serum blir konsentrasjonen i spytt ikke påvirket av konsentrasjonsendringer av kortisolbindende globulin (CBG).
Endret nivå av kortisolbindende globulin kan ses f.eks. ved fedme, graviditet, østrogenterapi, hypotyreose etc. Analysering av kortisol i spytt forenkler også diagnostikk av Cushing-syndrom hos barn, pasienter under psykiatrisk behandling og hos personer hvor stress kan øke steroidkonsentrasjon ved påvirkning av binyrebarken.
I løpet av mars 2019 kommer Avdeling for medisinsk biokjemi Ålesund til å starte opp med å analysere kortisol i spytt lokalt. Dette vil garantere en rask svartid til alle våre rekvirenter. Prøvetakingsutstyr vil bli tilgjengelig gratis hos oss.
Medisinsk biokjemi Ålesund kommer til å sende ut eget informasjonsskriv om analysen i løpet av februar.